Tomasz Kasprzyk, Ad maiorem gloriam Tuam (na większą chwałę Twoją)
Tomasz Kasprzyk
Tomasz Kasprzyk, urodzony 28 lutego 1960r w Sanoku, związany jest z Jasłem od wielu pokoleń, tu mieszka, pracuje i tworzy.
Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej -AFRP oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej- FIAP z siedzibą w Paryżu. Należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz do grupy PLAJA – Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków.
Autor licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.
Jego prace fotograficzne znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.
Panu Tomaszowi Kasprzykowi w dniu 24 września 2014r. zostało przyznane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Małgorzatę Omilanowską odznaczenie „ Zasłużony Dla Kultury Polskiej
ŚWIAT ZA MURAMI
Autor zdjęć Tomasz Kasprzyk w sobie tylko znany sposób nie tylko dostał pozwolenie na wejście do strefy niedostępnej Zakonu Klauzurowego Sióstr Bernardynek w Zakliczynie ale również zaskarbił sobie ich zaufanie i przychylność. Jego pracy towarzyszyła myśl o poszukiwaniu i uchwyceniu Ducha Zakonu …
Fotografie przedstawione na wystawie to również wielki pokłon w stronę klauzury. Uchylają rąbka tajemnicy świata zamkniętego za murami. Różne wiekowo Siostry Bernardynki ,każda ze swoją historią wniesioną razem z osobistym powołaniem i poświęceniem siebie służbie innym , każda ze swoją osobowością zamkniętą w schemacie dnia codziennego. Zdjęcia ,które bardziej skupiają się na człowieku , na pokazaniu jego życia godzina po godzinie , w różnych porach roku… To siostry zakonne są tutaj bohaterkami. Wypełniają mury klasztoru sobą tworząc swoistą atmosferę. W budynku unoszą się ich emocje, radość , skupienie , troska … Przestrzeń wokół klasztoru one pielęgnują i porządkują. Na nie przede wszystkim skierowany jest kadr fotografa wrażliwego i uważnego ,umiejącego wyłapać i zatrzymać czas z zaklętą w nim emocją i pięknem. Mury stanowią tylko tło. Czy to nie jest właściwy sposób na szukanie Ducha Zakonu ? Myślę ,że tak.
Tomkowi udało się to znakomicie, a uważny i wrażliwy odbiorca doceni szczerość i otwartość Sióstr Bernardynek z jaką wprowadziły nas , poprzez pośrednika fotografa ,w swój świat. Pozostańmy na chwilę w skupieniu , refleksji i fascynacji nad różnorodnością ludzkich postaw dotyczących sposobu na życie.
Beata Walczuk
Dawid Ryś, Nieprzystawalne
Dawid Ryś, ur. 1992
Absolwent kierunku Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Dyplom w Pracowni Druku Cyfrowego pod kierunkiem dr Joanny Janowskiej-Augustyn oraz
w Pracowni Multimedialnej pod kierunkiem prof. UR Jana Macieja Maciucha i dr Krzysztofa Pisarka – 2016
Laureat konkursu Mazda Design 2015.
Dziedzinami w których się porusza to fotografia oraz Grafika 3D. Za pomocą cyfrowych narzędzi stara się odnaleźć powiązania pomiędzy naturą a duchowością.
Nieprzystawalne – cykl fotografii, druk pigmentowy, 2016
Cykl fotografii Nieprzystawalne jest abstrakcyjnym przedstawieniem uczucia odrębności i obcości swojego ciała fizycznego. Prace to próba przekazania odczuć zagubienia oraz zmian, które powstają na skutek negatywnych doświadczeń życia codziennego. Zmiany w tym przypadku zostały „wyolbrzymione” w czasie i formie.
Nieprzystawalność do danej rzeczywistości jest problemem objawiającym się strachem, ciągłą ucieczką i brakiem akceptacji. W wizji autora, ciało podczas takich doświadczeń staje się rozmytą formą, bezkształtną, zwiewną, chwilową, ulotną, przewijającą się pomiędzy różnymi światami – poszukującą bodźców, które zdefiniują ją w jakikolwiek sposób.
Jako tła prac zostały wykorzystane zdjęcia z miejsc, które dla autora mają szczególne znaczenie. Miejsca bardzo ważne, posiadające w sobie pamięć o istotnych zdarzeniach na różnych etapach życia. Cykl to opowieść o poszukiwaniu ‘siebie i swojego miejsca’ oraz o tym jak dla niektórych jednostek jest to trudne.