Fotografia polska – jak pisze Paweł Pierściński – narodziła się w Kielcach i całe jej dzieje nierozerwalnie wiążą się z tym miastem i regionem.
Środowisko świętokrzyskich fotografów wypełnia rolę organizatora oraz dokumentatora pracy polskich fotografów pejzażystów. Skupia i zrzesza twórców fotografii z różnych regionów Polski. Już w roku ogłoszenia wynalazku fotografii (1839), Maksymilian Strasz, inżynier gubernialny w Kielcach, wynalazca z dziedziny optyki i chemii, wykonał pierwsze na ziemiach polskich fotografie, a swe doświadczenia opisał w ówczesnej prasie. Później opublikował cztery podręczniki dagerotypii i fotografii, które służyły polskim fotografom przez ponad pięćdziesiąt lat. Maksymilian Strasz w pełni zasłużył na miano ojca polskiej fotografii.
Po zakończeniu II wojny światowej w polskiej fotografii nastąpiły przełomowe zmiany, zwieńczone powstaniem stowarzyszenia twórczego – Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Wśród jego członków założycieli znalazł się dr Tadeusz Przypkowski z Jędrzejowa. W 1955 r. powołano Kielecki Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, przekształcony następnie w posiadające osobowość prawną Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne (1961-1982). Członkowie ŚTF stworzyli nowy kierunek estetyczny nazwany Kielecką Szkołą Krajobrazu. Kieleccy fotografowie w sposób artystyczny utrwalili obraz swej ziemi. Elementem dominującym w tym portrecie krajobrazu są przedstawienia świętokrzyskich „szachownic” i polnych „pasiaków”, jakże typowych dla odchodzącego w przeszłość obrazu wsi polskiej II połowy XX wieku. Złote lata kieleckiej fotografii przyczyniły się do renesansu najpiękniejszej tradycji polskiej sztuki fotograficznej: fotografii krajobrazowej.
W 1978 roku powstał Okręg Świętokrzyski ZPAF. Funkcję pierwszego prezesa powierzono Pawłowi Pierścińskiemu, który kierował pracą zespołu do 1988. Funkcję tę pełnili również: Jerzy Piątek, Antoni Myśliwiec, Wiesław Turno i Andrzej Borys. Bardzo ważnym faktem w historii Związku był wybór na stanowisko prezesa Zarządu Głównego ZPAF w Warszawie dwóch członków Okręgu Świętokrzyskiego: Pawła Pierścińskiego i Jerzego Mąkowskiego.
Do wyróżniających się twórców, a zarazem organizatorów życia fotograficznego w Polsce, będących członkami Okręgu Świętokrzyskiego należą m. in.: Stanisław Orłowski z Zamościa, honorowy prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, inicjator powstania i komisarz Galerii Fotografii „Ratusz” w Zamościu (od 1988), organizator i komisarz ogólnopolskiej wystawy fotografii pn. „Zabytki” (od 1968). Karol Walaszczyk (zm. 2014) utworzył Towarzystwo Fotograficzne im. E. Osterloffa w Radomsku. Zorganizował Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać ludzka w pejzażu” oraz przez wiele lat organizował ogólnopolskie plenery fotograficzne. Irena Gałuszka od wielu lat animuje ruch fotograficzny w latach 1980-1992 była prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1992 r. utworzyła i kieruje pracami sprawnie funkcjonującej Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Jest inicjatorką i realizatorką wielu wystaw i wydawnictw albumowych poświęconych miastu i twórcom. Grażyna Niezgoda rozwinęła we własnej firmie „Desa – dzieła sztuki i antyki” dział sprzedaży fotografii, stworzyła internetową „Galerię Fotografii”, z Jackiem Szwicem prowadzi Galerię Fotografii w Przemyślu. Janusz Mielczarek podniósł poziom twórczości fotograficznej w Częstochowie. Między innymi jest pomysłodawcą Międzynarodowego Salonu. Martwa natura w fotografii oraz system ogólnopolskich plenerów fotograficznych pn. Częstochowa. Jako członek Kapituły Fotoklubu Polskiego RP, zorganizował i prowadzi działalność Jurajskiego Oddziału „Fotoklubu” (od 2001). Robert Andre pełnił funkcję prezesa Kolskiego Klubu Fotograficznego „FAKT”. Zorganizował oraz pełnił funkcję komisarza Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii „Portret”. Działalność w Nowej Hucie rozwija Adam Gryczyński. Jest również organizatorem pracy krakowskiego ośrodka fotograficznego. Od 1979 roku prowadzi Krakowski Klub Fotograficzny i Foto Galerię NCK. Andrzej Łada w Ostrowcu świętokrzyskim utworzył Galerię Fotografii, która funkcjonuje w strukturze Miejskiego Centrum Kultury. W Busku Zdroju rozwinął ożywioną działalność popularyzatorską fotografii Piotr Kaleta. Obecnie funkcję Prezesa Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF pełni Krzysztof Zając, a do zarządu zostali wybrani: Stanisława Zacharko, Łukasz Max Kania, Karolina Falkiewicz, Artur Dziwirek, Jacek Rzodeczko, Piotr Krupa i Małgorzata Stępnik.
Opracowała Irena Gałuszka na odstawie wydawnictwa „Sztuka fotografii” Almanach 30. lecia Okręgu Św. ZPAF 1978-2008. Agencja Reklamowo-Wydawnicza „Fine Grain” Sp. Zo.o., Kielce 2009.