Lata 20. to czas szalonej zabawy po koszmarach I wojny światowej. Kobiety wyzwoliły się z gorsetów, mogły odkrywać nogi, zaczęły ścinać włosy… W sztuce rozwinął się między innymi dadaizm, powstał surrealizm i art deco. Bardzo szybko rozpowszechniła się również fotografia. Narodziło się kino dźwiękowe, radio. Zaczęto produkować samochody i samoloty. W 1927 roku odbył się pierwszy lot nad Atlantykiem.
Nasze miasto Rzeszów posiada wspaniałą dokumentację fotograficzną tych czasów. Od przełomu XIX i XX wieku poprzez okres międzywojenny Edward Janusz z tytułem „Cesarsko-Królewski Nadworny Fotograf” (do 1914 roku), a później członkowie Rodziny Januszów wykonali tysiące fotografii, które przetrwały do dziś i są skarbnicą wiedzy dla nas współczesnych. „U Januszów” fotografowały się całe rodziny. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa posiada w archiwum około 1600 negatywów szklanych.
Wystawy, które prezentujemy w lokalu oraz na wolnym powietrzu wzdłuż kamienicy 3 Maja 9 ukazują nam klimat tamtych czasów – początku XX wieku. Możemy obejrzeć jak zmieniała się moda pań: od kreacji jeszcze w gorsetach po typowe dla lat 20. małe czarne oraz suknie z charakterystycznym obniżonym stanem, od mody panów w surdutach i mundurach po obowiązujące do dziś garnitury… Dzięki fotografiom Edwarda Janusza możemy obejrzeć pierwszy samolot, który wylądował w roku 1912, w Rzeszowie na Psiarnisku (obecnie tereny Osiedla Kmity). A w jednym z pierwszych samochodów, przed zakładem Janusza przy ul. Sandomierskiej 18, fotografowali się Rzeszowianie.
Dokumentowanie to jedna z najważniejszych funkcji jaką pełni fotografia od momentu jej wynalezienia w 1839 roku. Ze zbioru negatywów szklanych Edwarda Janusza i Rodziny czerpiemy wiedzę i odkrywamy Rzeszów z przełomu XIX i XX wieku. My również staramy się kontynuować dzieło Edwarda Janusza i w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa gromadzimy dla potomnych negatywy i fotografie o Rzeszowie z XIX i XX wieku.
Irena Gałuszka