Polish Women Photographers to wyjątkowa społeczność polskich fotografek – kobiet wrażliwych, postrzegających otaczający je świat przez swój własny, indywidualny i dalece subiektywny bagaż emocji i doświadczeń.
Właśnie takim, na swój sposób niezwykłym, a nawet nieco zaskakującym obrazem rzeczywistości chcemy oficjalnie rozpocząć 2022 rok, będący jednocześnie okrągłym jubileuszem 30 lat działalności Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa!
A zatem, czas start, polskie fotografki mają głos…
Polish Women Photographers
#1: fotografia dokumentalna
OBSESJA RZECZYWISTOŚCI
Kuratorka wystawy: Małgorzata Wakuluk
Ekspozycja: 20.01.2022 – 22.02.2022
Wernisaż wystawy / exhibition opening: 20 stycznia (czwartek), godzina 18:00
Miejsce / location: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9 (I piętro)
________________________________
O wystawie:
Rzeczywistość w polskim dokumencie kobiet fotografek nie jest łatwa,
nie jest cukierkowa i nie przypomina życia hollywoodzkich gwiazd.
Czasami jest brutalna i trudna, ale na pewno jest prawdziwa.
Współczesna fotografia dokumentalna polskich fotografek przybiera rozmaite formy i nie trzyma się jednych, sztywno wyznaczonych standardów. Oglądając ich projekty dokumentalne, odnosi się bardzo często wrażenie, że polskie fotografki nie skupiają się jedynie na tematach nośnych, newsowych, budzących jedynie sensację w mediach. Nie jest ich głównym celem epatowanie obrazami pełnymi bestialskiej śmierci i wojennych tragedii. Nie znaczy to, że takie tematy nie są dla nich ważne. Wręcz odwrotnie.
Ludzkie cierpienie, głód, wojna i agonia planety, na której żyjemy to niezwykle istotne problemy. Jednak być może dzięki swojej kobiecej intuicji fotografki doskonale wiedzą, gdzie jest początek tych wszystkich nieszczęść. Bo przecież świat jest całkiem w porządku. To tylko z ludźmi dzieje się ostatnio coś niedobrego. I ma się nieodparte wrażenie jakbyśmy pogubili się w tym świecie. Przepełnieni żądzą posiadania i władzy zapominamy o najprostszych wartościach w ludzkim życiu.
Polskie fotografki, dzięki swojej wrażliwość i ogromnym pokładom empatii próbują zwrócić naszą uwagę właśnie na te pogubione wartości. Poprzez swoją czułość ale jednocześnie również i ciekawość świata powodują, że na ich zdjęciach widać znacznie więcej niż to, udaje się nam dostrzec na co dzień. Ich uważność i wyostrzona intuicja dotyka w swoich fotografiach tematów tylko pozornie niezwykle prostych. Jednak kiedy zaczniemy się temu przyglądać z większą uwagą, z całą pewnością zdołamy odczytać złożoność tych opowieści.
Dzięki fotografiom polskich dokumentalistek możemy poznawać zwyczaje społeczności małych polskich miasteczek, ale również odkrywać siłę kobiet na drugiej półkuli ziemi. To co łączy te – wydawać by się mogło – bardzo od siebie odległe miejsca, to siła ich mieszkańców. Siła, która pozwala każdego dnia stawiać opór najtrudniejszym momentom w ich życiu i realizować swoje marzenia pomimo wielu przeciwności losu. I nie ma znaczenia czy bohaterowie tych fotografii pochodzą z małego miasteczka pod Warszawą, czy z odległej Boliwii. Czy spędzają swoje ostatnie dni w samotności polskiego domu seniora, czy poszukują Boga w sycylijskim misterium. A może borykają się ze swoją odmiennością zamknięci we własnym domu lub próbują wpasować się w milionowy tłum Tokio. Nie ma znaczenia w jakim miejscu rozgrywają się te historie. Znaczenie ma fakt, że każda z nich jest ważna, bo za każdą stoi człowiek.
Trudno nie zauważyć również, że wspólnym elementem dla fotografek jest pełne troski pochylenie się nad ludzkim życiem, jego przemijaniem i tak bardzo dokuczliwą, ludzką samotnością. Poprzez swoje fotografie próbują odpowiadać na nurtujące nas odwiecznie pytania o starość, śmierć, religię czy naszą odmienność zewnętrzną. Pokazując to w niezwykle delikatny, symboliczny i pełen czułości sposób starają się opowiedzieć o ważnych problemach społecznych. W ten sposób dają nam samym wiedzę niezbędną do tego, byśmy sami mogli w końcu uporać się z brakiem akceptacji czy niemym przyzwoleniem na zło.
© Małgorzata Wakuluk
Kuratorka wystawy
The reality represented in the documentary work of Polish women photographers
is not easy, it is not candy and does not resemble the life of Hollywood stars. Sometimes it’s brutal, it’s hard, but it definitely is real.
Contemporary documentary photography in Poland takes various forms, not sticking to rigidly set standards. Viewing the documentary work of photographers, one gets the impression that Polish photographers do not focus on popular news topics that are sensationalized in the media, or it is their main goal to dazzle the public with images full of bestial death, rich colors and war tragedies. This does not mean that such topics are not important to documentary photographers. Quite the opposite. Human suffering, hunger, war and the agony are extremely significant problems and issues. However, perhaps thanks to their female intuition, women photographers know exactly where all these misfortunes are. After all, the world, by itself, is quite alright. It’s only with people and their behaviors that something bad has happened recently; and it feels like we are lost in this world.
Filled with the desire for possession and power, we forget about the simplest values in human life. Polish photographers, thanks to their history, sensitivity and enormous amounts of empathy, try to draw our attention to these lost values. Due to their sensitivity, but also curiosity about the world, they make us engage much more in their photographs than we manage to see every day. Their attentiveness and sharpened intuition engages us through their photographs with seemingly extremely simple subjects. However, when we begin to look at them more closely, we can read the complexity of these stories.
Thanks to the photographs of Polish documentary photographers, we can learn about the habits of the community of small Polish towns while discovering the power of women in the other hemispheres of the world. What these seemingly very distant places have in common is found in the strength of their inhabitants. A force that allows them to resist every day the most difficult moments while making their dreams come true despite many adversities. It does not matter whether the protagonists of these photographs come from a small town near Warsaw or from distant Bolivia. Are they spending their last days in the solitude of the Polish retirement home or seeking God in the Sicilian mystery, or maybe they are struggling with their differences, locked in their own homes, trying to fit in with the million crowd in Tokyo? It doesn’t really matter where their stories take place. What matters is that each of them is important, because there is a woman photographer behind each of them. It is hard not to notice that the common element found in the photographs and in the photographers themselves, is a caring empathy to human life; its passing and the troublesome human loneliness.
Through their photographs, these inquiries try to answer eternal questions about old age, death, religion or our external otherness. By showing their findings in an extremely delicate, symbolic and tender way, they talk to us about important social problems. In this manner they give us knowledge so that we can address the lack of acceptance or the silent consent to evil.
© Małgorzata Wakuluk
Exhibition curator
The Polish Women Photographers Exhibition Series
TERAZ POLSKIE FOTOGRAFKI / FOCUS ON THE POLISH WOMEN PHOTOGRAPHERS
Oficjalnie żyjemy w świecie, w którym panuje zasada równości, gdzie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Niestety jest wiele miejsc, w których walka o osiągnięcie tego celu trwa nadal. Od wielu lat wciąż zmagamy się z konserwatywnymi poglądami na temat roli kobiet w życiu codziennym i zawodowym. Trudno nie stracić cierpliwości w jałowych dyskusjach z zatwardziałymi szowinistami.
Polska jest jednym z takich bitewnych miejsc. Pomimo upływu lat i wielkim zmianom na świecie, Polkom niestety nadal odmawia się prawa do swobodnego decydowania o swoim życiu i ciele. Jednak w ostatnich latach ich buntowniczy głos stał się silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. W obronie swoich praw wyszły protestować na ulice, zaczęły łączyć się w innowacyjne kolektywy mające na celu wzmocnienie pozycji kobiet i poszerzenie sfery ich samostanowienia. Aktywnie kwestionują fakt, że – pomimo ich odwagi, siły i talentu – w wielu dziedzinach życia, w tym również w obszarze sztuk pięknych, nadal są pomijane i stawiane na drugim planie.
Trudno nie zgodzić się w tej sytuacji z faktem, iż również fotografki w Polsce są pod wieloma względami wykluczone, czy to przez kuratorów i galerie sztuki, redaktorów magazynów, czy jury konkursów fotograficznych. I chociaż to kobiety stanowią większość w akademiach czy warsztatach fotograficznych, to jednak są nadal marginalizowane i przyćmione na polu zawodowym przez mężczyzn. Należy również podkreślić fakt, że na rynku fotograficznym wciąż jest zauważalny brak zbiorowych wystaw oraz publikacji polskich fotografek. I chociaż może to wydać się nieco szokujące, ale od 2008 roku i od wystawy „Dokumentalistki” w warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, której kuratorką była Karolina Lewandowska, nie pojawiła się żadna nowa inicjatywa promującej ich twórczość w podobny sposób.
Dlatego z nieskrywaną przyjemnością, jako nowa inicjatywa – Polish Women Photographers, wraz z współpartnerami prezentujemy pierwszą część tej wyjątkowej, zbiorowej wystawy polskich fotografek, tym razem w Rzeszowie. Cały projekt prezentuje prace 30 współczesnych fotografek, z czego pierwsza część wystawie pokazuje fotografie mniej więcej połowy z nich. Polskie fotografki w swojej aktywności artystycznej skupiają się na bardzo szerokim spektrum zagadnień, od fotografii dokumentalnej po kreacyjną.
Pamiętając przy tym, że pomimo ich niesamowitego oddania swojej sztuce wiele z nich wciąż pozostaje niedocenianych, wystawa ta doskonale pokazuje, że przede wszystkim liczy się ich talent, a nie płeć.
A zatem, teraz Polskie Fotografki mają głos…
We are supposed to live in a world ruled by the principle of equality, where women enjoy the same rights as men do. Sadly, there are lots of places where the struggle to achieve this goal is still on. For many years we have been fighting hard to challenge conservative views of women’s role in everyday and professional life. And not to lose our temper during yet another idle discussion with chauvinists.
Poland remains one of these battlegrounds. Polish women are still refused the right to decide freely about their lives and their bodies. In recent years, however, their rebellious voice has become stronger than ever. They took to the streets and started to form collectives, committees and groups aimed at empowerment and broadening the sphere of women’s self-determination. They are actively challenging the fact that – in spite of their audacity, strength and talents – they keep being pushed into the background in many spheres of life, including the field of art.
It is hard to disagree that women photographers in Poland remain excluded in many ways, be it by curators and art galleries, editors of magazines or juries of photographic contests. Women may account for the majority of students in photographic schools and workshops, yet keep being marginalized and overshadowed by men in the professional field. There are also hardly any collective exhibitions or publications of Polish women photographers. Shocking as it may sound, since 2008 and the “She-Documentalists” exhibition at Warsaw’s Zacheta National Gallery of Art, curated by Karolina Lewandowska, there has not been a single initiative aimed at the promotion of their work.
It is, therefore, with great pleasure that we, newly-formed Polish Women Photographers collective, together with co-partners, present the first part of a cycle that precedes a collective exhibition of female photographers from Poland. This time in Rzeszów, Poland.
The exhibition will comprise the work of about 30 contemporary women photographers, ranging from documentary to art and conceptual photography. They are not afraid to take on artistic challenges or to confront difficult topics which concern all of us. In spite of being incredibly devoted to their art, many of them remain overlooked and underestimated. We want to prove that it is their talent, not their gender, that should count.
Polish women photographers, the floor is yours…
________________________________
Małgorzata Wakuluk – z wykształcenia choreograf, z zawodu manager artystyczny, z zamiłowania fotograf. Fotografuje od 2016 roku i stale uczy się tej sztuki, która stała się jej największą pasją. W fotografii najbardziej inspirują ją ludzie oraz ich emocje i miejsce na ziemi . Niezwykle bliskie jej sercu są tematy dotyczące nierówności społecznych. Niemniej pasjonuje ją również fotografia mistyczna i teatralna, która potrafi rozbudzić wyobraźnię i niczego nie ogranicza. Obecnie pracuje nad nowym projektem dokumentalnym pt. „Dotknąć Niedotykalnych”, który porusza problem życia najniższej kasty społecznej w Indiach – Untouchables (Niedotykalni)
www.malgorzatawakulukphotography.pl
https://www.instagram.com/malgorzatawakuluk/
https://www.instagram.com/artphoto_ma/
Jest również inicjatorką przestrzeni pn. Polish Women Photographers, którą prowadzi od lipca 2020 roku, stwarzając miejsce do inspiracji i promocji polskich fotografek w kraju i poza jego granicami.
www.polishwomenphotographers.com
Małgorzata Wakuluk – lives in Poland. She is a choreographer by education; ArtisticManager by profession; Photographer by passion. She has been Photographing since 2016 and continues to this art still. For her, the most important thing in Photography is always human beings, interpersonal relations and social inequality. At the moment she is working on a new documentary photo project related to the lowest casts in India – The Untouchables. Human emotions and their place in this world are what fascinates her in photography the most but mystic photography is the close to her heart too as it isable to stir the imagination and has no limits.
www.malgorzatawakulukphotography.pl
https://www.instagram.com/malgorzatawakuluk/
https://www.instagram.com/artphoto_ma/
She is also the initiator of the space for Polish Women Photographers,
which she has been running since July 2020.
www.polishwomenphotographers.com
_________________________________
Fotografia na plakacie: Karolina Jonderko
www.karolinajonderko.com