Csaba Csutkai
Urodził się w 1954 roku, w Nyiregyháza. Fotografią i filmem zajmuje się od szkoły średniej. W 1975 roku był szefem Studia Filmowego ’Szabolcs’. Dokumentował wydarzenia kulturalne i społeczne w województwie Szabolcs-Szatmár-Bereg. Uczestniczył w rozwoju ruchu amatorskiego fotografów i filmowców. Od 1978 roku pracował jako samodzielny fotograf. Obecnie pracuje na wydziale fotografii w Artystycznej Szkole Średniej w Nyíregyháza i aktywnie uczestniczy w promowaniu województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg. Od 25 lat dokumentuje przedstawienia Teatru Moricz Zsigmond w Nyíregyháza. Od 30 lat wykonuje portrety artystów i dokumentuje ich twórczą działalność w Nyíregyháza Sóstó. Należy do Stowarzyszenia Narodowego Węgierskich Artystów Twórczych oraz Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, jest również autorem wystaw indywidualnych, m.in.: „Taniec aniołów”, „Gdzie i wiatr się świeci”, „Gdzie światłość jest rozproszona”. Jego prace znajdują się w wydawnictwach albumowych, m.in.: „Nyíregyháza”, „Urok Pogórza Tokajskiego” i „Lajos Bíró, rzeźbiarz”.
Temat wystawy: Obecna seria portretów o artystach Nyíregyházya stanowi kontynuację mojej wystawy z roku 1994 p.t. Emigranci. Poza udokumentowaniem, chcę pokazać niektóre relacje artystów do ich ulubionych przedmiotów, bliskich ich życiu obiektów oraz opisaną przez nich ideę, która by uzupełniła podpisy.

fot. Csutkai Csaba

fot. Csutkai Csaba
Kohut Árpád
Mam dwadzieścia trzy lata, przede mną całe życie… Jestem młody i niepokorny. Szukam nowych możliwości i doświadczeń, sukcesów i wyzwań. Szukam, w czym mogę być najlepszy. Wybrałem zawód fotografa. Uwielbiam chwile wyjątkowe. Kocham wolność, naturę, światło i uśmiechnięte twarze. Kocham to, co robię. Dla mnie fotografia to nie praca, lecz idealne doświadczenie wolności… Kilka lat temu zainteresowałem się fotografią kreacyjną i pracą z modelami. Pracowałem również jako fotoreporter tygodnika miasta Nyíregyházy oraz portalu internetowego www.nyiregyhaza.hu. Rok temu, obok działalności fotoreporterskiej, zająłem się fotografią lotniczą. Spodobało mi się pokazywać zwykłe rzeczy z innej perspektywy.

fot. Kohut Árpád

fot. Kohut Árpád
Lajos Szarka
W 1995 roku uzyskał tytuł fotografa i filmowca w Centrum Kształcenia Przemysłowego. W latach 1999-2001 pracował jako fotograf w laboratorium Debrecińskiego Studia Fotograficznego Puskas. Zdobył tutaj wiedzę w dziedzinie fotografii pod okiem zawodowych fotografów Laszlo Puskasa oraz Józefa Hapák. Od 2001 do 2015 roku pracował w Telewizji Kölcsey w Nyíregyháza, na stanowisku inż. montażu oraz reżysera transmisji. W latach 2009 – 2010 był fotoreporterem w Urzędzie Wojewódzkim Szabolcs- Szatmár-Bereg. Obecnie pracuje jako fotoreporter w tygodniku „Nyíregyházi Napló”. Uważa, że to właśnie fotografia tradycyjna nauczyła go podstaw fotografii.

fot. Lajos Szarka

fot. Lajos Szarka
Attila Balázs
Urodził się w 1969 roku, w Nyiregyhaza. Fotografię studiował w Debreczynie i Budapeszcie. Uzyskał także dyplom nauczyciela geografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Nyíregyháza. W latach 1989-2008 był fotoreporterem, później felietonistą dziennika wojewódzkiego Kelet-Magyarország. Od 1993 roku pracował jako fotoreporter w Węgierskiej Agencji Prasowej, w Nyíregyháza. Od 2008 roku jest fotografem niezależnym. Wraz z żoną i dwoma synami mieszka w Nyiregyháza. Jest wielokrotnym laureatem nagród węgierskich konkursów Press Photo. W 1995 r. otrzymał nagrodę Károly Escher, a w 2015 roku główną nagrodę André Kertész. Fotografia pt. „Powódź Cisy” była reprodukowana w magazynie „Fotoreporter” jako jedna z najlepszych fotografii reportażowych XX w. wśród najlepszych fotografów węgierskich. W 2012 r. otrzymał nagrodę „Prima” województwa Szabolcs-Szatmár-Bereg, a w roku 2015 nagrodę im. Endre Barzó „Za życie artystyczne Miasta Nyíregyháza”.
Temat wystawy: od września 2015 w Szkole Podstawowej Móricz Zsigmond piętnastu studentów wraz z dwiema nauczycielkami pracują nad integracją dwóch chłopców z zespołem Downa ze społecznością klasową.

fot. Attila Balázs

fot. Attila Balázs